V SOUČASNÉ DOBĚ NEPŘIJÍMÁM ŽÁDNÉ DALŠÍ ZAKÁZKY, JSEM PLNĚ VYTÍŽEN.

Návrhy okrasných výsadeb

 
   Vám, jako svému zákazníkovi se budu vždy snažit dát co nejvíce ze své celoživotní praxe a zkušenosti. Nejde o to, zahltit Vás obecně známými poučkami, které si snadno vyhledáte na internetu. Cílem mé filosofie je, abyste přemýšleli o Vaší zahradě v intencích 20, 30 a více let dopředu, abyste dokázali pochopit, že na přírodu se nedá spěchat. Pro ni je mnohem výhodnější začít s výsadbou menších dřevin na větší vzdálenosti. Dnes je však přesně opačný trend, tzv. "zahrada na klíč". Mnohdy jde o marketingový tah na zákazníka, založený především na výdělku firmy. Chyba na výsadbách se projeví už v prvních pěti letech. Vzrostlé, na husto sázené dřeviny si budou konkurovat a mnohé se nevyhnou pozdější likvidaci. Ty co zůstanou, budou mít někdy až nevratně poškozený habitus. Vyvstává pak nutná otázka co s místem ve výsadbě, které se pro vzrostlé, nevhodně volené dřeviny nedá znovu osázet. Tomuto se musíme společně vyhnout.
   Mým úkolem je vyslechnout Vaše představy o zahradě, o skladbě dřevin a květin. Společně pak zhodnotíme po všech stránkách jejich vhodnost výsadby do Vašeho prostředí s ohledem k půdním, vlhkostním, mikroklimatickým a světelným podmínkám. Je mnoho limitujících faktorů, které nejen redukují, ale i upřednostňují Vaše přání. Vzrůst, habitus a výška, kde je možné dřeviny vysadit v jasně dané vzdálenosti právě s ohledem k jejich zdravému vývoji. "Udělat" tedy zahradu na klíč, je nesmysl, stejně jako tzv. bezúdržbovou. Každá rostlina, i ta vysazená osamoceně, tedy soliterně, údržbu vyžaduje. Spočívá např. v průklestu, kdy s jejím růstem jí přibývá množství odumřelých větví uvnitř koruny. To se děje zejména u hustěji větvených stromů a keřů. 
   Také na Vaší zahradě jsou místa trvaleji zastíněná, do nichž nelze sázet např. dřeviny s barevným listem. Velmi brzy po vyrašení dostávají zelený odstín. Stejně tak trpí rostliny stínomilné na úpalu.
   Faktory, které zde uvádím jsou pouze ty hlavní. Ve špatně založené výsadbě se projeví ihned.
 
   Pokud jste zastánci různé exotiky, do níž zahrnuji svým způsobem i Japonsko, rozhodně Vám ji nedoporučím. Japonské javory, jako hlavní zástupci okrasných výsadeb, trpí především ve věku 15 a více let po výsadbě, houbovými chorobami v pletivech kůry. Tedy ve stáří, kdy je dřevina tzv. "hotová". Spočívá to v náhlém odumírání listů a větví, a to během 2 - 3 dnů. K tomu přispívají nejen nevhodné půdní podmínky, ale i teplé a mokré zimní měsíce. Škody na dřevinách jsou pak nevratné, později fatální. Proto Vás od takového záměru budu odrazovat. Nelze nést záruku zdravého růstu a vývoje dřeviny, když předem vím o zdravotních rizicích. V úvodu se o tomto problému jasně zmiňuji. Přesto jsem přesvědčen, že dosáhneme společného názoru a domluvy. 
 
   S přírodou nelze bojovat, ale naopak ctít její zákony a pokořit se před ní.

Vyhledávání

© 2015 Všechna práva vyhrazena.